January 23, 2014

Slikanje svetlom

Mali eksperiment u slikanju svetlom... Foto-aparat je Nikon P300 na improvizovanom stativu (taraba, heh), a baterijska lampa je Nitecore Explorer EC2 (320lm, 5650cd).

Nikada ranije nisam pokušavao ništa slično, pa ni ovi svetlosni tragovi nemaju neku smislenu formu - bilo mi je interesantno da otkrijem koje ekspozicije, brzina kretanja i usmerenost lampe će dati kakav rezultat...

Lampa je korišćena bez difuzora i na slikama se vidi bljesak na mestima gde je uzak i intenzivan snop bio usmeren direktno ka objektivu. Tačkasta linija ("vilinska prašina") je dobijena u režimu rada lampe random strobe, a ostale fotografije (neprekidna linija) su urađene u maksimalnom režimu (Turbo). Za jednu od slika uspeo sam da očitam Exif parametre putem online aplikacije (vidi dole), tipični su za celu seriju.

U izvođenju ovog ogleda imao sam svesrdnu pomoć svog malog asistenta Baneta, tada još predškolca, ali velikog foto-entuzijaste:)








Exif podaci za donju sliku (via Jeffrey's online Exif viewer, http://regex.info/exif.cgi):
Manual exposure, 8 sec, f/6.3, ISO 160.


January 3, 2014

"Smiling Shark" SS-5002 (1xAA) mini-recenzija


Danas su mi poštom stigle dve low-end lampice ovog kineskog proizvođača prilično bizarnog imena. Kupljene su onlajn (miniinthebox.com) po ceni od US$7.98 za par, poštarina uračunata.

Razlozi zbog kojih sam naručio baš SS-5002 su pre svega prijemčiv dizajn, vrlo kompaktan EDC format, tzv. "head twisty" prekidač (navojna glava - vrlo jednostavno rešenje, ali neuobičajeno za modele iz najnižeg cenovnog razreda) i svuda dostupne baterije (1xAA).

Jeftini kineski proizvođači u svoje modele džepnih svetiljki najčešće ugrađuju klasične elektromehaničke prekidače, smeštene u zadnjem delu (tzv. "tailcap clicky"), koji sadrže komponente sumnjivog kvaliteta i čiji vek trajanja je obično vrlo kratak. Kada se takav prekidač pokvari, vrlo su male šanse za njegovo ponovno osposobljavanje ili nabavku zamene. Ovaj tip prekidača takođe implicira taktički hvat ("policijski", engl. "overhand grip"), koji ne odgovara svim korisnicima i svim načinima primene lampe.

"Head twisty" (navojna glava) je bazično i pouzdano rešenje koje može da radi veoma dugo uz minimalno održavanje (periodično čišćenje navoja i podmazivanje zaptivke). Kod lampi sa ovakvim rešenjem prekidača, uobičajeni hvat je "mačevalački" (engl. "underhand", "sword grip"). Nasuprot uvreženom mišljenju, lampe sa ovim tipom korisničkog interfejsa uglavnom mogu da se uključe i isključe jednom rukom (istini za volju, to zavisi od ergonomije lampe, uvežbanosti korisnika i razrađenosti navoja i zaptivke). Kod SS-5002 je primenjeno najprostije moguće rešenje: twisty prekidač i samo jedan režim rada. Jeftina, lepa i pouzdana lampa - ima li šta bolje?!

No, pređimo na činjenice.

Lampice su stigle u uobičajenom roku, u zajedničkoj poštanskoj koverti, upakovane svaka u svoju jednostavnu kartonsku kutijicu i polietilensku pucketavu foliju. Uz svaku lampu se isporučuje dodatna oprema u vidu viska za ključeve. Nema zakačke za džep ni rezervne gumice (što se gumice tiče, ne bi mnogo značilo ni da je ima - čitajte dalje i otkrićete zašto).


 

Dizajn lampe je prilično "mašinski" ali ipak vizuelno atraktivan. Ukupna dužina je samo 83mm, a prečnik 20mm (veoma kompaktne dimenzije u svojoj klasi). Lampa bez baterije je veoma lagana (23g), iako bi se prema "masivnoj" spoljašnjosti reklo da je znatno teža.

Vide se tragovi mašinske obrade i na cilindričnim površinama i na fasetnama, poneka jedva primetna greška u anodizaciji (površina je solidna "zrnasta" polumat, po debljini prevlake gotovo sigurno klase II), i tu obzirom na cenu nema ništa posebno da se zameri.

"Staklo" je organsko, od akrilatne plastike debljine oko 0,5mm. Specifikacija lampe na sajtu prodavca spominje samo termin "glass", što može da bude zbunjujuće. Ispod stakalceta nema zaptivne gumice niti je ono zalepljeno, što znači da na ovom mestu lampa propušta vodu i prašinu.

SS-5002 može stabilno da stoji na zadnjem delu. Doduše, situacija se menja ako držite zakačenu alkicu ili priloženi privesak za ključeve. Lampa dobro leži u ruci i njena težina je dobro izbalansirana (težište je blago pomereno ka zadnjem kraju, za koji normalno hvataju prsti). Oblik tela lampe pogoduje njenom držanju u ustima, ako je potrebna "hands-free" upotreba (kao i kod ostalih sličnih lampi, nemojte stiskati anodiziranu površinu zubima jer je po tvrdoći najsličnija keramici, a usluge zubara su prilično skupe...)

Iako glodane fasetne, koje ovoj lampici daju interesantan šestougaoni "mašinski" izgled, donekle mogu da pomognu pri rukovanju jednom rukom, one na žalost ne mogu da spreče kotrljanje cilindričnog tela po ravnoj površini. Radlovana ("čekirana") površina na sredini glave je mogla da bude malo šira i agresivnija, što bi znatno olakšalo jednoručnu upotrebu.


 

Print na boku tela lampe je veoma sitan i precizno urađen (nanet verovatno laserom), ali sa greškom u spelovanju ("Super Birght" umesto "Super Bright"), što me je dovelo u nedoumicu - da je ovaj kiks znak da sam dobio falševe, ili je to samo uobičajeni kineski "engrish"??! Poznato je da u Kini uspešne proizvode beskrupulozno piratuju i "štancuju" konkurentske firme, sve sa originalnim logoom! Nisam imao vremena da utvrđujem autentičnost mojih primeraka, ali na donjoj slici se pod uvećanjem vidi logo i kvalitet površine.



Za razliku od početnog optimizma izazvanog eksterijerom lampe, prvi utisak pri rasklapanju nije bio baš najpozitivniji. Evo i zašto. Navoji su dosta krupnog koraka, trougaonog profila i anodizirani, ali prilično grube površine i suvi kao barut, pa je grebanje "metal o metal" pri odvrtanju glave prilično neprijatno i izaziva žmarce. Zazor u navojima je na obe lampe izražen (glava se bukvalno klati levo-desno), a zaptivna gumica praktično ničemu ne služi, jer je vrlo tanka i glava lampe je uopšte ne dodiruje (ovo doprinosi osećaju velikog zazora u navojima i ubija svaku nadu da lampa bar negde dihtuje). Jedna od gumica (vidi sliku dole) bila je i napukla. Navoj je dosta kratak (jedva 5 navojaka, od kojih 3,5 efektivno drže glavu). Čeona (kontaktna) površina tela lampe obrađena je grubo i neravno, a njena oštra ivica mestimično može da poseče.



Unutrašnjost tela, u koju se smešta baterija, na obe lampe je prljava i korodirana. Na dnu se nalazi solidna, konično motana opruga, ali je zbog nečistoće nejasno kakav je kvalitet njenog kontakta sa telom. Opruga na svom širem delu ima oštar završetak koji mi je uporno cepao plastični omot baterije, što mi lampa nikada do sada nije radila (izvesno je da se baterija obrće u telu prilikom uključivanja i isključivanja).



Očistio sam navoje starom četkicom za zube, a naslage korozije u baterijskom prostoru čeličnom vunom, i zatim lagano naprskao unutrašnjost sa WD40 i prebrisao krpicom. Gumica na telu je zamenjena novom, debljom (NBR gumica za vodovodnu slavinu, prethodno navučena na štap i stanjena uz kvašenje šmirglom "600"). Na lozu i gumicu nanet je obilan premaz silikonske masti, da smanji trenje i osigura vodonepropusnost. Poboljšanje funkcije je bilo trenutno. U toku je period razrade, a zatim sledi novo čišćenje i podmazivanje, što bi trebalo da na duže vreme reši problem trenja i dihtovanja (bar na ovom mestu). Deblja gumica je takođe dobro nacentrirala glavu, poboljšala kvalitet kontakta i u potpunosti rešila problem zazora u navoju.

Pokušao sam da čačkalicom pomerim štampanu pločicu drajvera (koncentrični kontakti su vidljivi na slici dole), da bih proverio da li je zalepljena u glavi (tzv. potted pill), a ona se na prvi dodir zarotirala... Sve komponente su ispale iz glave kada sam je udario o dlan (isto bi se desilo i da sam pritisnuo staklo ka unutra)! Ovakva "slobodna" montaža komponenti glave kod ozbiljnijih lampi i nije tako loša stvar, jer ostavlja mogućnost modifikacije.



Dakle, kapsula koja sadrži drajver i LE diodu nije učvršćena u glavi lampe, već se ceo sklop zajedno sa reflektorom i sočivom drži utisnut pomoću pritiska pozitivnog pola baterije sa donje strane. Koliko mogu da primetim, reflektor naleže na donji deo providne epoksidne obloge LED, a ne na njenu pločicu, međutim ovo može da se lako koriguje sa par poteza okrugle turpijice. Pri pritezanju glave baterija potiskuje kapsulu i reflektor prema sočivu, i time ih verovatno opterećuje i deformiše. Zato pažnja: ako se pretera sa pritezanjem pri uključivanju lampe, može doći do oštećenja unutrašnjih delova glave ili do nagnječenja baterije (treba imati meru i sa pritezanjem prestati čim se pojavi svetlo!) Ovaj tip lampi neki nazivaju "drobilice baterija" (engl. "battery crushers"), mada sam gotovo siguran da bi kod SS-5002 do oštećenja pre došlo na osetljivim i neučvršćenim plastičnim delovima (kapsula i reflektor) nego na bateriji...

 

Prema merenju koje sam uradio digitalnim unimerom, struja koju SS-5002 vuče iz baterije je 88mA (Kodak Xtralife alkalna 1,5V), odnosno 116mA (Sanyo Eneloop Ni-MH 1,2V); obe baterije su pri merenju bile srednje pune. Za Ni-MH bateriju ovo je relativno blago opterećenje, a teorijska autonomija rada lampe (baterija kapaciteta 2000mAh) bi bila oko 17 časova.

Gotovo sam siguran da ugrađeni tip drajvera nema regulaciju, jer sa padom napona alkalne baterije sasvim očigledno opada i količina raspoložive svetlosti (sa Ni-MH baterijom je malo drugačija situacija, jer je kriva pražnjenja skoro horizontalna). Kada izmereni napon (neopterećene) alkalne baterije dostigne nešto iznad 0,9V, LED daje veoma malo svetla i povremeno ne može ponovo da se upali. Ovaj drajver je ipak klasični, jeftini kineski no-name, koji radi u rasponu od 0,9 do 1,5V, a ne tzv. Joule thief ("battery vampire"), koji može da troši bateriju bukvalno do kraja. Činjenica da drajver prestaje da radi na približno 0,9V čak je i povoljna ako se koriste Ni-MH baterije, jer sprečava njihovo duboko pražnjenje i oštećenje...

Rasklopljena kapsula izgleda kao na slici dole: levo je LED na svojoj pločici, a u unutrašnjosti je drajver sa svojim komponentama. Kućište kapsule je od tvrde crne plastike sa spoljašnjim prečnikom 16mm, bez navoja. Na delovima kapsule nema tragova lepka, sve je sklopljeno pritiskom. U unutrašnjosti glave navoj ima dužinu oko 20mm, zatim sledi glatka površina, a na samom vrhu je unutrašnji obod (bez urezanog kanala za zaptivku) koji drži staklo.



Svetleća dioda (LED) je generička kineska 5mm sa jako kratkim sočivom koje praktično ne fokusira svetlo, pa je ugao zračenja oko 120 stepeni. Ovakvo jeftino rešenje je sasvim tipično za lampe ovog cenovnog razreda. LED daje oko 15lm sa svežom alkalnom baterijom i tehnički nema nikakve veze sa oznakom "3W" koja je izgravirana na telu lampe. Dioda je dobro centrirana u plastičnom reflektoru. Tokom rada nema osetnog zagrevanja glave, mada se sam emiter verovatno zagreva. SS-5002 nema vidljivih rešenja za odvođenje toplote sa diode, čak šta više ona je okružena plastikom, ali pretpostavljam da za ulaznu snagu od oko 0,13W hlađenje i nije neophodno. Ipak, za ovaj tip no-name emitera sigurno ne važi projekcija radnog veka od 50.000 radnih sati.



Nisam imao vremena da odlemljujem provodnik i merim struju koja protiče kroz emiter, ali neke vrlo slične 1xAA "Police" lampe gde sam to radio imale su vrednost struje kroz emiter oko 35mA, što je za diode od 5mm situacija blagog overdrajva, ali je opet premalo za bilo kakvu ozbiljniju modifikaciju. Jedino bi možda neka od novih, super-efikasnih "Nichia" 5mm dioda mogla tu da nađe svoju primenu.

Boja svetlosnog snopa je hladno bela, dosta neprijatna za oko (vuče prema plavoj, rekao bih da je CCT preko 7000K), ali snop ima geometrijski lepo definisanu centralnu tačku i spoljašnji krug bez izraženih nepravilnosti (vrlo dobro za ovu cenu!). Fotografija ispod je snimljena u režimu AWB i na žalost ne predstavlja verno ono što vidi oko: u stvarnosti prstenovi koji su vidljivi na slici ne postoje, centralna tačka nema tako blag prelaz ka periferiji snopa, a nijansa svetla je daleko hladnija.



Završio bih recenziju dobrim i lošim stranama ove lampice, koje bi opet trebalo posmatrati relativno, u odnosu na cenu koštanja i u poređenju sa sličnim proizvodima  na tržištu.

Dobre strane:
  • pouzdan način uključivanja i isključivanja (lampa nema klasični mehanički prekidač, koji je gotovo 100% prisutan kod drugih proizvođača u ovom cenovnom razredu)
  • veoma mala dužina i masa u odnosu na slične lampe 1xAA formata
  • privlačan dizajn i pristojna ergonomija, lampa stabilno stoji na zadnjem delu
  • solidna mašinska obrada i anodizacija spoljašnjih površina (klasa II)
  • kvalitetan svetlosni snop
  • lampa je podesna za "host" ulogu (modifikacije manje snage)

Loše strane:
  • relativno kratak navoj na telu lampe, veliki zazori u navojima
  • fabrički nepodmazana mesta trenja
  • potpuna nezaptivenost lampe, koja se prodaje kao vodootporna (razlozi: neadekvatne ili nepostojeće gumice)
  • korozija i prljavština u telu lampe (posledica ovoga je verovatno slabiji kontakt sa oprugom "minus" pola)
  • kapsula i reflektor su izloženi pritisku/sabijanju pri agresivnijem zatezanju glave lampe, do te mere da je pri prestezanju moguće njihovo oštećenje
  • nema regulacije (jačina svetlosti opada proporcionalno padu napona baterije)


Iako su obe lampe radile "pravo iz kutije" (tj. čim se u njih stavi baterija), na njima su bile očigledne serijske nedorađenosti koje izazivaju slab kontakt (treperenje svetla) i mogu vremenom da dovedu do potpunog prestanka rada. Od toga su najkritičniji prljave površine, veliki zazori i nepodmazanost u navojima. Dakle, ako želite punu funkciju i pouzdanost, potrebno vam je nešto znanja, vremena i materijala. Trebalo mi je oko 2 sata rada za kompletno čišćenje, doterivanje i zaštitu navoja i kontaktnih površina, modifikovanje i ugradnju 2 nove O-zaptivke (iza navoja i ispod stakla), fiksiranje kapsule u glavi (teflon-traka), podmazivanje (silikonska mast) i razradu.


Ipak, uz odgovarajući 16mm drajver i ekonomičan "power LED" emiter, ni trenutka ne bih oklevao da iskoristim telo ove lampe kao osnovu ("host") za neku ozbiljniju modifikaciju. Twisty 1xAA lampica sa 40 lumena, solidnim trajanjem baterije, bez zagrevanja i sa usmereno-difuznim snopom - ima li šta bolje?;)




------------------------------------------------------------------------------------------------
     UPDATE (07-07-2014):
------------------------------------------------------------------------------------------------

Konačno sam kompletirao XM-L verziju ove lampice, koristeći toplo-beli emiter, 5-modni PWM drajver bez memorije i aluminijumski reflektor. Komponente su stajale u fioci par meseci, a koliko se sećam sve su naručene sa FastTech.com i stigle su regularno.



Iako mi je prvobitna namera bila da uz ostale "ozbiljne" komponente pribavim i mineralno staklo sa antirefleksnim slojevima, u nedostatku dobre ponude gorepomenutog (i u uobičajenom cajtnotu) ostavio sam na lampi originalno akrilno stakalce. Ono je doduše moralo da bude zalepljeno epoksidnim lepkom, da bih sprečio ulazak vode i prašine. U postupku je došlo do manjeg prljanja akrila, naravno sa unutrašnje strane (u skladu sa Marfijevim zakonima i pratećim postulatima) ali brljotinu sam dosta uspešno očistio 80% etanolom i mekom krpicom dok se lepak nije stvrdnuo, na sreću uz minimalno grebanje osetljive plastike.

Otvor na reflektoru je trebalo dosta proširiti da bi mogao da se postavi preko  emitera, jer je originalno namenjen za znatno manji XP-G. I spoljašnji prečnik reflektora je bio preveliki, pa sam morao da skinem skoro 1mm materijala da bi reflektor ušao u glavu lampe. Ove poslove su odradile male profilne turpije, uz što precizniji rad i maksimalan oprez da se ne kontaminira reflektujuća površina (sa obe strane sam zalepio farbarsku maskirnu traku). Nakon dorade sam ipak morao da uklanjam opiljke i prašinu komprimovanim vazduhom, ali bar nisam uprljao reflektor prstima.

Fizičko povezivanje delova i tzv. "termalni most" (neophodan za odvođenje toplote emitera) odrađeni su potovanjem (engl. "potting"), ili prosto rečeno zalivanjem unutrašnjih komponenti glave mešavinom dvokomponentnog epoksidnog lepka ("Bison 5-minute epoxy") i finog Al2O3 praha ("Elektron" abrazivni prašak). Zbog ovog metoda sklapanja nemoguće je naknadno otvaranje lampe bez oštećenja delova, ali se zato toplota stvorena radom snažnog XM-L emitera i elektronike na većoj snazi vrlo brzo prenosi na telo lampe a zatim u okolnu sredinu, hladeći i štiteći ove vitalne komponente. Gusto zamešena masa od epoksi-lepka i finog praha aluminijum-oksida odlično provodi toplotu i ujedno je električni izolator - upravo ono što je potrebno za ovu namenu. Treba paziti da se za ovu svrhu ne koristi tzv. "tečni metal" (služi npr. za opravke blokova motora), koji je takođe na bazi epoksidne smole, ali sadrži metalni prah i električno je provodljiv!

Sastojke mase sam zamesio do gustine ređeg dečijeg plastelina, oblikovao približno valjkasti komad (potrebno je kvasiti prste jer se lepi) i ubacio ga između pločice emitera i štampane ploče drajvera, pazeći da elektronika drajvera bude dobro pokrivena (po potrebi utiskivati masu manjom odvrtkom ili sličnim alatom!). Grubo sam podesio razmak između pločica (na mojoj lampi iznosi cca. 13 mm), dodatno uobličio masu, ubacio sve delove u glavu i zatim lagano ušrafio drugi deo lampe, da bi masa pod pritiskom ravnomerno popunila unutrašnjost. Nakon oblikovanja lepka treba dobro oprati ruke (ili koristiti hirurške rukavice)  jer se radi o otrovnoj materiji.

Prvih pola se masa najbrže stvrdnjava i to je moguće ubrzati dejstvom toplote, pa sam grejao lampu fenom za kosu (položaj prekidača "1") i za to vreme nekoliko puta odšrafio glavu da bih čačkalicom skinuo neznatni višak mase koja je izlazila kroz zazor i rupice na pločici drajvera. Pre ostavljanja lampe da prenoći za svaki slučaj sam navoj premazao silikonskom mašću, da masa ne bi zalepila dva dela lampe zajedno i blokirala odvrtanje.



Jedini gaf koji sam napravio u postupku sklapanja je u tome što sam zaboravio da stavim podlošku između reflektora i ploče emitera, pa je teoretski moguće da metalni reflektor vremenom napravi kanal u crnoj boji na gornjoj površini ploče emitera i kratko spoji stazice za napajanje, a zatim... PUF! Jedna super-tanka podloška od pergamenta za pečenje bi rešila problem, ali šta da se radi, lampa sada više ne može da se otvara. Nadam se ipak da su svi delovi dobro fiksirani lepkom i da se ovo neće desiti.  Ovo je još jedan dokaz da pre "potovanja" treba isplanirati i najmanje sitnice, jer popravnog nema. Ne pada mi na pamet da otkuvavam lampu da bih omekšao epoksidnu masu i ispravio grešku...

Snop svetla nove lampe je veoma pravilan, zahvaljujući "orange peel" reflektoru. Centralna tačka je veoma intenzivna, široka i difuzna (tipična za XM-L). Snop svojom širinom pokriva korisno vidno polje i vrlo je pogodan za male udaljenosti, kretanje u mraku i sl. Maksimalni korisni domet je 25-30m zbog širokog fokusa. Renderovanje boja je solidno - cenim da je CRI u klasi 80-85, a svetlo svojom toplotom u potpunosti oponaša klasičnu halogenu sijalicu - na prvi pogled se ne može reći da je u pitanju LED izvor (što šokira laike, naviknute na bolesno-plavičasti štih uobičajenih "cool white" emitera).  Jačina svetla je najmanje 150lm po slobodnoj proceni (poređeno sa JetBeam PA01, PA40 i Fenix LD15) i sa kvalitetnom, sveže napunjenom Ni-MH baterijom. Minimalni režim daje između 25 i 30 lumena. Tanki koncentrični krugovi u snopu, vidljivi na donjoj slici, u stvarnosti nisu uočljivi - stvara ih moj fotoaparat.

Drajver nema memoriju i aktivira se uvek u maksimalnom modu, prateći redosled Hi>Med>Lo>Strobe>SOS.




Specifikacija (SS-5002 XM-L Warm White):

Host ---------------- Smiling Shark SS-5002 (MiniInTheBox.com, item #00360539)
Emiter ------------ Cree XLamp XM-L T4-7C 2800-3000K White LED Emitter with 16mm Base (FastTech.com, SKU 1136801)
Drajver ----------- 1-2V (AA/AAA) Linear Booster Flashlight Driver 800mA 5-Mode w/o Memory (FastTech.com, SKU 1127407)
Reflektor -------- Aluminum Orange Peel Reflector for Cree XP-G (Fasttech.com, SKU 1106200)

Merenje struje kroz koju drajver vuče iz baterije (ispravna i napunjena Sanyo Eneloop, 1,2V/2000mAh) daje sledeće rezultate:

Maksimalni režim ----- 2,20A
Srednji režim ------------- 1,15A
Minimalni režim ------- 0,37A.

Izmerene vrednosti pokazuju prilično "grub tretman" baterija, a posledica toga je i kratko proračunsko vreme rada. Po mom mišljenju bilo koje druge baterije osim kvalitetnih Ni-MH sa smanjenim samopražnjenjem (LSD) ovde prosto nemaju šta da traže. Možda bi kvalitetna Li-ion "14500" baterija podnela ovakav režim pražnjenja (struja bi tu svakako bila manja), ali sa njima nemam dovoljno iskustva; nisam siguran ni da li ih drajver uopšte podržava zbog napona od 3,7V.


Nova lampa je (treba li to napomenuti?) od juče moj redovan EDC pratilac i još je u fazi operativnog ispitivanja.

Kratki video-klip sa mog YouTube kanala:



Vidljivi su tragovi nošenja na ivicama. U međuvremenu je pukla zaptivna gumica, pa sam je zamenio novom, koja je takođe morala da bude stanjena brusnim papirom. Još uvek nemam pravu dimenziju ovih gumica za zamenu, a fabričke su potpuno neupotrebljive.

Update (30 NOV 2014):

Navoji su (i pored podmazivanja silikonskom mašću) ostali bez anodizacije i počeli da se troše. Silikonsko mazivo je slabo za podmazivanje između dva metala, a "obične" tehničke masti u principu ne koristim na lampama jer zbog svoje hemije imaju običaj da "pojedu" gumicu. Habanje je naravno povećalo zazor u navojima, pa se dešava da se lampa neželjeno uključi u džepu (doduše na kratko, dok traje pritisak na nju, ali opet baterija se troši). Zato sam na očišćen navoj namotao par krugova teflon-trake, podmazao silikonskom mašću i nekoliko puta prišrafio i odšrafio glavu, da traka "legne" u navoj. Zazora sada nema, glava se ne klati, lampa se ne uključuje u džepu i radi sasvim normalno. Pri stavljanju teflona treba paziti da namotani sloj ne bude predebeo i da traka ne pređe sa navoja na čeonu (kontaktnu) površinu tela lampe, jer teflon je izolator pa lampa ne može da se uključi. Povremeno podmazivanje je obavezno, kao i inače. Ako traka nakon duže upotrebe počne da se krza i otpada, jednostavno se zameni novom.